Blog

a

INFO. – Božská Kambodža

Kambodža je království v jihovýchodní Asii, které dodnes zůstává téměř nedotčeno turistickým ruchem. Cesta po Kambodži,  vás uchvátí svými starobylými památkami téměř pohlcenými džunglí, okouzlující rozmanitou přírodou, ale především přívětivostí zdejších obyvatel, kteří vás i přes smutnou historii země přivítají s úsměvem.

Kultura a lidé

Nejslavnějším obdobím a největším rozkvětem pro říši bylo období království Angkor v 10.–13. století. Z této doby pochází architektonický skvost a nejznámější památka Angkor Wat.

V roce 1887 se Kambodža v čele s králem Nordomem stala součástí Francouzské Indočíny. Plnou nezávislost od Francouzů získala země v roce 1953.

Následovalo období krutovlády Rudých Khmerů, které trvalo necelé čtyři roky v čele s Pol Potem. K moci se Rudí Khmerové dostali roku 1975 po obsazení hlavního města. Cílem bylo vytvořit izolovanou a soběstačnou Kambodžu. Způsob, kterým tomu mělo být docíleno, byl ovšem velmi drastický. Inteligence státu byla systematicky vyvražďována z důvodu hrozby, rodiny byly násilně oddělovány, obyvatelé přesouváni z měst na venkov, vznikaly pracovní tábory, ze škol vznikala vězení, nejznámější se nachází v hlavním městě Phnom Penhu. Hromadné vyvražďování a pohřbívání v masových hrobech nebylo v této době nic neobvyklého. Za tuto krátkou dobu zemřelo přes 2 miliony obyvatel. Kambodžská genocida na svém vlastním národu nemá ve světě obdoby a Kambodža se s touto krvavou minulostí dodnes vyrovnává. Roku 1998 smrtí Pol Pota úplně zaniklo hnutí Rudých Khmerů. V současné době je panovníkem Nordom Sihamoni, který byl vybrán na trůn roku 2004. Nordom hovoří plynně česky, protože dlouhá léta žil a studoval v Praze.

Kambodža má zhruba 16 milionů obyvatel.

Obyvatelstvo Kambodži je velice homogenní, skládá se z 90 % Khmerů, 5 % Vietnamců, 1 % Číňanů aThajců.

Rozhodně se vyvarujte kupování věcí od dětí. Například v Angkor Watu je to velice populární, ale takové dítě, pokud přijde domů s dobrým výdělkem, se může rozloučit se svým vzděláváním, které je v zemi velice nízké. Nízká gramotnost zabraňuje většímu rozvoji země, gramotnost obyvatel činí jen něco málo přes 70 %. Proto nepodporujte tento nešvar, i když je to velice těžké.

Nejrozšířenějším náboženstvím je buddhismus, který se v zemi vyskytuje již od počátku říše Angkor a je uznávaný dodnes. Tento náboženský směr vyznává 96 % obyvatel.

Při návštěvě země by měl každý dodržovat určitá pravidla chování, hlavně ohledně návštěvy chrámů, kdy se musí dodržovat správný dress code – zahalená kolena i ramena, žádná pokrývka hlavy a při vstupu do chámu je nutno se zout.

Jazyk

Úředním jazykem je khmerština.

Dříve se na území Kambodži hovořilo i francouzsky z důvodu kolonizace Francií. Dnes je však na ústupu ve prospěch pomalu se rozšiřující angličtiny. Anglicky se tedy domluvíte, občas s pomocí rukou a nohou. Na lokálních místech pouze rukama nohama.

Minislovníček:

 • Sue Sadai – Ahoj
 • Á ron sue sadai – Dobré ráno
 • Lihai – Na shledanou
 • Okun – Děkuji
 • Okun črán – Děkuji pěkně
 • Som – Prosím
 • Bat – Ano
 • Tei – Ne
 • Vuke! – Pomoc!
 • Kňom men d´i tei – Nerozumím
 • Tak – Voda

Geografie

Starověké Kambodžské království, se rozkládá v jihovýchodní Asii. Sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem a na jihozápadě má přístup k Thajskému zálivu Tichého oceánu.

Středem země protéká řeka Mekong a nachází se zde největší jezero Tonlé Sap, podél nichž najdeme úrodná území s rýžovými políčky.

Celé tři čtvrtiny země jsou stále pokryty lesy. Nalezneme zde jak tropické deštné lesy, monzunové lesy, tak i savany a mangovníkové porosty na pobřežích.

K oblíbeným turistickým destinacím na pevnině patří Siem Reap, hlavní město Phnom Penh a Sihanoukville, plážové letovisko. Z ostrovů je to Koh Rong. Naleznete zde také menší ostrůvky, které oplývají nedotčenou přírodou ukrytou ve svém vnitrozemí.

Kambodžský čas je napřed o 6 hodin před standardním středoevropským časem.

Turismus

Od ubytování a služeb nečekejte žádné nadstandardy, musíte brát v potaz úroveň života obyvatel Kambodži, kteří se vám snaží nabídnout to nejlepší, přeci jen Kambodža patří mezi jedny z nejchudších států světa. Při procházení méně turistických míst počítejte s přítomností odpadků poházených v ulicích, v okolí řek i v přírodě. Odpadkové koše nejsou v Kambodži velkým hitem.

Víza

Turistické vízum obdržíte automaticky při příletu do země na mezinárodním letišti v Phnom Penhu nebo Siem Reapu. Pro udělení víza na letišti se vyžadují 2 fotografie a poplatek 30 USD. Turistické vízum má platnost 30 dní.

Další dokumenty

Cestovní pas s minimální platností 6 měsíců ode dne vstupu do země.

Řidičský průkaz ČR ani mezinárodní řidičský průkaz na území státu neplatí. I přesto vám ale Kambodžané motorku zapůjčí.

Očkování

Doporučené očkování je proti břišnímu tyfu a hepatitidě A + B.

Vyskytuje se i riziko malárie, určitě nezapomeňte na repelent.

Zdraví

Voda z kohoutku není na celém území Kambodži pitná. Pijte tedy balenou vodu nebo vodu převařenou.

Při konzumaci jídla si dávejte pozor na dobré tepelné zpracování a u pouličních stánků si jídlo pečlivě prohlédněte, může se stát, že je jídlo dělané před několika dny a stále čeká na svého konzumenta. Ovoce si vždy omyjte balenou vodou.

Peníze a ceny

Protože je Kambodža jednou z nejchudších zemí světa, je zdejší ekonomika nucena používat cizí měnu – americký dolar. Pro veškeré platby si tedy vystačíte s americkými dolary.

Směnárny a platby kartou

Směnárny a bankomaty najdete v každém městě v hotelích, obchodech či na ulici. Nesměňujte peníze na ulici u stánků, peníze směňte nejlépe v bance. Česká měna je zde nesměnitelná.

Na ostrovech nenaleznete ani bankomaty, ani směnárny. Takže si vybere dostatek hotovosti předem, než odjedete z pevniny.

Kolik co stojí

Kambodža patří mezi velice levné destinace. Pořídíte zde levné pěkné ubytování na české poměry, jídlo i oblečení.

Příklad cen:

 • Potraviny – Pitná voda $ 1, trs banánů $ 1–2
 • Jídlo v restauraci – Nejnižší ceny mezi $ 5–7
 • Jídlo na ulici – Nudle s kuřecím masem $ 2–3
 • Vstupné na památky – Killing Fields, Phnom Penh $ 6, Tuol Sleng Museum of Genocidal Crimes $ 2, Phnom Bnan $ 1, Královský Palác v Phnom Penhu $ 10, jednodenní vstup do Angkoru $ 37…,
 • Tuk tuk – Cena závislá na dovednosti smlouvat. Celodenní výlet po Angkor Wat $ 15

Spropitné a smlouvání

Spropitné se v Kambodži nedává.

Ohledně smlouvání už je to jiné. Doporučuje se smlouvat vždy a všude, protože je cena vždy mnohonásobně navýšená a místní doufají, že si předraženou věc i tak koupíte. Téměř vždy dostanete na podstatně nižší částku, než byla prvně vyslovena.

Pokud chcete ušetřit na stravování, určitě choďte do místních bufetů či restaurací, kde nenarazíte na velké množství turistů, rozdíl ceny bude znatelný. Jídlo zde můžete pořídit za $ 2–3, v restauraci okolo $ 7.

Jak už jsme psali, v Kambodži je nutností smlouvat, abyste dostali lepší cenu. Cenu v mnohých případech můžete snížit až o polovinu. Jedná se zejména o cenu za tuk tuk a nákup všeho zboží na trzích. Hlavně smlouvejte vždy s úsměvem.

 

 

 

Pavla Michalkova

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.